Czerniak – grupy ryzyka

lekarze specjaliści > Czerniak > Czerniak – grupy ryzyka

Specjaliści Radzą

Czerniak – grupy ryzyka

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry. Czerniak właściwie może dotknąć każdego, jednak istnieją grupy osób szczególnie narażonych na powstanie i rozwój choroby. Czerniak zagraża przede wszystkim osobom posiadającym niewielką ilość melaniny w skórze. Osoby takie mają jasną karnację, blond lub rude włosy, piegi oraz niebieskie oczy. Kolejną grupą ryzyka zachorowania na chorobę jaką jest czerniak są wszystkie osoby bardzo często korzystające solarium. Obecnie czerniak to rak najczęściej dotykający młode kobiety, które korzystają z solarium w nadmiernych ilościach. Czerniak także częściej dotyka osoby, które mają dużą ilość znamion barwnikowych. Znamiona barwnikowe należy dokładnie obserwować i jeżeli zauważymy jakąś niepokojącą zmianę wokół wówczas należy skontaktować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Wcześnie wykryty czerniak daje większą szansę na wyleczenie. Czerniak także w szczególności zagraża osobom niewłaściwie korzystającym z kąpieli słonecznych, nieużywającym lub używającym nieodpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej oraz osobom narażonym na przewlekłe nasłonecznienie. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które uległy poparzeniu słonecznemu w dzieciństwie. Często czerniak występuje rodzinnie, dlatego też mając w bliskiej rodzinie osobę borykającą się z tą chorobą należy dokładnie obserwować znamiona oraz wykonywać profilaktycznie badania. Także nagłe wystawienie skóry na intensywną ekspozycję słoneczną sprzyja rozwojowi choroby, w szczególności jeżeli osoby na co dzień przez cały czas spędzają w pomieszczeniach.


Czerniak

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl