Czerniak złośliwy wczesne rozpoznanie i leczenie

lekarze specjaliści > Czerniak > Czerniak złośliwy wczesne rozpoznanie i leczenie

Specjaliści Radzą

Czerniak złośliwy wczesne rozpoznanie i leczenie

Jest to najbardziej złośliwy nowotwór skóry który nawet przez wiele lat po usunieciu ogniska pierwotnego może spowodować śmierć wskutek postępującego procesu przerzutowego. Nowotwór może zajmować każdą okolicę ciała. Jedna trzecia przypadków powstaje z ze znamion w miejscach drażnionych .Moze powstawać na p[odłozu skóry niezmienionej.Do zmian przedczerniakowych zalicza się duże znamiona wrodzone, znamiona dysplastyczne i plamy soczewicowate złośliwe.
Reguła pomocnicza ułatwiajaca rozpoznanie złośliwości zmian melanocytowych :
A. Asymetria zmiany
B. Neregularny brzeg
C. Niejednolite zabarwienie
D. Średnica powyżej 6-10 mm
E. Zmiany naturalnego rysunku powierzchni skóry
F. Otoczka zapalna
G. Odczucia subiektywne : świąd,pieczenie

Czerniak złośliwy musi być wycięty jak najszybciej i najszybciej odpowiednim marginesem skóry niezmienionej.W razie podejrzenia przerzutów należy jednocześnie usunąć odpowiednie okoliczne węzły chłonne.Chemioterapia wskazana jest jedynie w czerniaku z przerzutami..Bardzo wazna jest staranna kliniczna kontrola pacjentów celem wykrycia przerzutów.
Czas przeżycia zalezy zasadniczo od głębokości nacieczenia tkanek komórkami nowotworowymi a głębokość naciekania zależy głównie od czasu trwania choroby.Dlatego jest tak niezmiernie ważną rzeczą kontrola dermatologiczna z użyciem dermatoskopu podejrzanych znamion melanocytowych w celu wczesnego wykrycia czerniaka
Klinika Dermatologii i Medycyny Estetycznej Medi-Derm
Warszawa-Wesoła, ul. Wspólna 2C /paw. 5
22 760 33 77
Czerniak

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl